پارک دامنه

تاثیر پارک دامنه بر سئوی سایت

آیا پارک دامنه کاری مفید است یا مضر و یا حتی اینکه ایا اصلا تاثیری در سئو دارد یا بی اثر است و آیا تاثیری در وضعیت سئوی سایت دارد؟ در مطلب امروز قصد داریم به پاسخ این سوال بپردازیم وچگونگی تاثیر پارک دامنه بر سئو را برای شما روشن کنیم.

اثرات منفی پارک دامنه بر سئو و راه حل

اغلب این تصور اشتباه وجود دارد که در صورتی که  اگرپسوند دامنه فعلی سایت مثلا com باشد و یک دامنه جدید با همان نام ولی با پسوند دیگر مثلا ir خریداری و روی دامنه اصلی پارک شود , برای سئوی سایت بسیار مفید است و رتبه سایت را در گوگل بالامی برد. در حالی که  این کار کاملا به ضرر سئوی سایت  است و باعث افت رتبه سایت می شود.چون این دو دامنه با وجود این که نام یکسان دارند ولی پسوند مختلف دارند و مجزا به حساب می ایند.

وجود مطالب تکراری و تاثیر آن روی سئو سایت

در صورتی که با دو ادرس مجزا ,یک صفحه یکسان یا به عبارت دیگر , محتوای یکسان لود شود, این وضعیت از نظر گوگل کپی محتوا تلقی می شود و نه تنها امتیازی به سایت مورد نظر نمی دهد بله در رتبه بندی خود سایت را در جایگاه پایین تری قرار می دهد و احتمال بالایی وجود دارد که سایت را جریمه کند.زیرا گوگل در الگوریتم های جدید خود به موضوع عدم کپی محتوا اهمیت بسیاری می دهد و با اعمال جریمه به سایت های مختلف سعی می کند که از کپی محتوا جلوگیری کند.

سایت هایی که محتوای خود را از سایت های دیگر کپی برداری می کنند, توسط گوگل جریمه می شوند و وقتی دو ادرس مجزا صد در صد محتوای یکسانی داشته باشند این به معنای کپی صد در صد است و در نتیجه کاملا مشخص است که رتبه سایت به طرز قابل توجهی افت می کند. به خصوص اگر این صفحه , صفحه اصلی سایت باشد که این موضوع خیلی مهم تری است و اگردامنه جدید را روی دامنه قبلی پارک کرده اید بایدهرچه سریعتربرای رفع این مشکل اقدام کنید.

تاثیر پارک دامنه برسئو

تاثیر پارک دامنه برسئو

ریدایرکت 301 راه حل مناسب

سوالی که ممکن است بعد از خواندن نکاتی که گفتیم به وجود بیاید این است که چطور می توان کاری کرد که با هر دو نوع دامنه , بتوان سایت را نمایش  داد. بدون این که تاثیری منفی در وضعیت سئو داشته باشد؟ راه حل این است که باید دامنه جدید به لصطلاح پارم دامنه را به دامنه قبلی ریدایرکت 301 کرد. به دلیل اینکه ریدایرکت 301 به معنی انتقال دائم یک ادرس است ,  ریدایرکت شدن دامنه جدید به دامنه قبلی برای ربات های گوگل به معنی کپی محتوا نیست وباعث افت رتبه نمی شود.

فرض کنیم که دامنه اصلی ما bigtheme.irm  است و دامنه bigtheme.ir را نیز خریداری کردیه ایم و می خواهیم ان را به دامنه اصلی ریدایرکت کنیم.البته برای این بتوان این کار را انجام داد ابتدا باید دامنه جدید را روی دامنه قبلی پارک کنیم (که در کنترل پنل سرور میزبانی سایتتان تنظیمات مربوط به پارک دامنه وجود دارد و در انجا می توانید عمل پارک کردن را انجام بدهید.) و سپس ان را به دامنه قبلی ریدایرکت 301  کنیم.

توجه داشته باشید که  ریدایرکت نباید فقط به صفحه اصلی سایت باشد. یعنی تمام ادرس های سایت شما با پسوند ir نباید فقط به صفحه اصلی با پسوند com ریدایرکت بشوند.چون این کار نیز تعداد زیادی ادرس مجزا با محتوای یکسان ایجاد می کند و از نظر گوگل کپی محسوب می شود. باید نظیر به نظیر باشد و هر ادرس با دامنه جدید(در این مثال ir) ,  به ادرس متناظر خود با دامنه اصلی(در این مثال com) ریدایرکت بشود.برای این کاراز کد اچ تی اکسس زیر استفاده می کنیم:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^ bigtheme \.ir$ [OR]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\. bigtheme \.ir$

RewriteRule ^(.*)$ “http\:\/\/www\. bigtheme \.com\/$1” [R=301,L]

این سه خط کد تمام ادرس های با دامنه جدید را به ادرس متناظر شامل  دامنه اصلی  ریدایرکت  می کند.یعنی مثلا ادرس :

https://bigtheme.ir/تماس–با-ما /

را به ادرس نظیر خود:

http://bigtheme.irm/تماس–با-ما /

ریدایرکت می کند.شما نیز باید این کد را در فایل htaccess که در root (ریشه) هاست سایت شما قرار دارد کپی کنید و به جای  bigtheme  نام دامنه خود را جایگزین کنید.البته اگر دامنه اصلی شما نیز با پسوند com  است و دامنه جدید با پسوند ir  خریده اید.فقط جایگزین کردن نام دامنه با نام bigtheme کافی است. اما اگر اینطور نیست علاوه جایگزین کردن نام دامنه خود با bigtheme , باید حتما در دو سطر اول کد اچ تی اکسس , پسوند دامنه جدیدتان (com , net  , …) را جایگزین  ir کنید و ودر سطرسوم  پسوند دامنه اصلی سایت خود (ir , net  , …)   رابه جای com  قرار بدهید.

معمولا این کد ریدایرکت رابه خوبی و بدون هیچ مشکلی انجام می دهد.اما اگر به هردلیلی مانند کانفیگ سرور میزبانی و… , کد بالا روی سایت شما به مشکل برخورد از کد زیر می توانید به جای کد بالا استفاده کنید:

RewriteCond %{HTTP_HOST} !(^www\. bigtheme \.com)$

RewriteRule /?(.*)? “http://www. bigtheme.irm/$1” [L,R=301]

در این کد نیز فرض کرده ایم که  دامنه اصلی ما bigtheme.irm  است و دامنه جدید bigtheme.ir است .این کد تمام ادرس هایی با پسوندی غیر از com  (یعنی ادرس هایی که پسوند دامنه انها  ir , net  , …   است) را به  ادرس متناظر و با پسوند  com ریدایرکت می کند. برای استفاده از این کد نکاتی که در مورد جایگزین کردن نام و پسوند دامنه سایتتان در بالا گفته شد را رعایت کنید.البته در این کد ادرس دامنه جدید استفاده نشده و در هر دو سطر کد تنها ادرس دامنه اصلی استفاده شده و شما نیز کافی است نام دامنه سایتتان را جایگزین نام bigtheme و فقط پسوند دامنه اصلی خود را جایگزین پسوند com  کنید.

همچنین به عنوان راه حل اخر افزونه وردپرس برای ریدایرکت را پیشنهاد می کنیم .در صورتی که سایت شما وردپرسی است و تمایلی به استفاده از کد اچ تی اکسس ندارید می توانید از این افزونه استفاده کنید.همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید , در کادر بالا ادرس صفحه سایت را با پسوند دامنه جدید و در کادر پایین همان ادرس  را با  پسوند دامنه اصلی وارد می کنیم و روی دکمه  افزودن کلیک می کنیم.این کار باعث می شود ادرسی که در کادر اول وارد می شود به ادرس دوم که در کادر پایین وارد می شود ریدایرکت 301 شود.

افزونه ریدایرکت 301

افزونه ریدایرکت 301

البته برای ریدایرکت تمام ادرس های موجود در سایت خود, باید تک تک ادرس ها را یکی یکی به صورتی که گفته شد توسط افزونه ریدایرکت کنید و این کار کمی زمانبر است و پیشنهاد می کنیم که از کد اچ تی اکسس استفاده کنید که راحت تر و سریعتر است.امیداوریم این اموزش توانسته باشد به سوالات شما در مورد پارک دامنه پاسخ دهد و به بهینه سازی سایت شما کمک کند.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *